Harimoto–Boll – asztaliteniszmérkőzés-elemzés

HARIMOTO–BOLL: SZÁMÍT A TAPASZTALAT

A 2017-es ITTF World Tour Platinum China Open a „kínai ügy” miatt marad emlékezetes. Azonban azzal, hogy a legjobb kínai férfi játékosok nem álltak ki a második fordulós meccseikre, egy izgalmas és kiszámíthatatlan verseny kerekedett.

Az egyik leginkább várt mérkőzést az elődöntőben játszották. Harimoto Tomokazu, a japán szenzáció Timo Boll-lal került szembe, aki már akkor világelső volt, amikor ellenfele megszületett 14 évvel ezelőtt. Egyiküknek sem volt könnyű dolga, mivel először játszottak egymás ellen hivatalos mérkőzést, megjósolhatatlan volt, melyikük nyer.

A Zoom asztalitenisz-portál elemezte a mérkőzést, bepillantva a számok mögé, grafikonokkal, táblázatokkal fűszerezve, és rávilágítva a taktikára, amellyel Boll hatástalanította fiatal ellenfelét.

A MÉRKŐZÉS

Az eredmény – 4:1 (6:11, 11:9, 11:8, 12:10, 11:5) – Boll könnyű sikerét sejteti, erről azonban szó sem volt, Harimotónak szinte végig volt esélye a győzelemre.

A japán játékos a rá jellemző agresszív stílusban kezdte a mérkőzést, fonákkal indult, és erőteljes tenyeres pörgetéssel zárta le a labdameneteket. Bollnak szemmel láthatóan túl nagy volt a játék sebessége, öt ki nem kényszerített hibát is elkövetett. Ennek tetejébe még tőle szokatlanul három szervafogadást is elrontott. Ennek eredményeképp az ifjú japán 11:6-tal került lépéselőnybe.

A második szett is hasonlóképp kezdődött: Harimoto támadott, és jól helyezett tenyeres pörgetésekkel nyerte a pontokat. Boll azonban ráérzett a nagyon falsos induló pörgetésekre, ezekkel pedig teljesen összezavarta Harimotót, aki ehhez nem volt hozzászokva. Az ifjú titán hét ki nem kényszerített hibával segítette a németet, akinek így az is belefért, hogy újabb három szervafogadást „nyeljen be”, 11:9-cel egyenlített.

A harmadik játszmában Harimoto 5:1-re elhúzott, ám Boll feljött, és Harimoto hiába kért időt 6:5-nél, ez sem segített. Boll okosan mozgatta, és a japán lábmunkája nem volt elég ahhoz, hogy odaérjen a labdákra. Boll adogatása is feljavult, négy szervája sem ment vissza, 11:8-ra megnyerte a szettet.

A negyedik játszma valószínűleg örök tanulsággal szolgál Harimoto számára. Ezúttal 8:1-es előnyről söpörte el a „Német tornádó”, aki rendre támadni tudott, amire Harimotónak nem volt válasza. Pedig 10:8-ra is vezetett, de ezután két pörgetést sem tudott az asztalra droppolni. Boll 12:10-re fordított, így 2:2 helyett 3:1 lett az állás a javára.

Az ötödik szettre Harimoto fejben és fizikailag is felőrlődött, a kiegyensúlyozott és pontos Boll ellen ekkor már nem volt esélye. A japán kockáztatott, váratlan, nehéz ütésekkel próbálkozott, de ezek sem vezettek eredményre, gyorsan 6:2-es hátrányba került. Boll ezután nagyon okosan játszott, kivárta a megfelelő pillanatot a támadásra. 11:5-re megnyerte a szettet, ezzel pedig a meccset is, ő jutott a döntőbe, ahol azonban 4:3-ra alulmaradt Dimitrij Ovtcharovval szemben.

Legtöbb ütés egy labdamenetben 5 6

Habár Boll 4:1-re győzött, csak 8 ponttal nyert többet, mint Harimoto. Sőt, a német játékos több kikényszerített hibát követett el ellenfelénél, aki 13 évesen is erősebben ütötte meg a labdát. Ez azonban több ki nem kényszerített hibát is eredményezett a részéről.

Harimoto játékstílusa meghatározta a labdamenetek hosszát és ezáltal a mérkőzést is. A labdamenetek hossza a mérkőzés során így változott:

Mint az látható, átlagban alig több mint négy ütést hozott egy labdamenet. Csak viszonyításképp, Boll egy Ovtcharov elleni korábbi mérkőzésén ez a szám 5.4 volt. Szintén említésre méltó, hogy húsz olyan poén volt, amely során csak kétszer értek labdába a játékosok, összesen. Ez jól mutatja a szerva szerepét, mindkét játékos sok fogadást rontott.

6 Harimoto

Egyértelmű, hogy a hosszabb poénokat inkább Harimoto irányította, Boll csak szenvedett ilyenkor, főleg, amikor az asztaltól távolabb kényszerült.

És íme, hogyan variálták az ütésfajtákat a felek:

A két játékos játékstílusa igencsak különbözik egymástól. Míg Boll tenyeres pörgetésre törekszik, amikor csak lehet, addig Harimoto gyakran fonák indulással támadta a meg a rövid labdákat. Boll ugyanakkor előszeretettel nyesett tenyeressel, ami a második leggyakoribb ütésfajtája volt.

A korábbi elemzésekhez viszonyítva sokkal többször indultak tenyeressel a rövid labdákra a játékosok: mindketten 22-vel többször, mint a korábban elemzett meccseiken. A 2017-es vb-döntőben például Ma Lung és Fan Csen-tung csak háromszor indított így tenyeressel támadást.

Nézzük, hogy a különböző ütésfajtákkal mennyire voltak sikeresek:

(FH topspin=tenyeres pörgetés; FH push= tenyeres nyesés; BH flick=fonák indítás; BH topspin=fonák pörgetés; FH flick=tenyeres indítás; BH push= fonák nyesés; BH block= fonák drop; FH block=tenyeres drop; FH lob=tenyeres dobálás; BH lob=fonák dobálás; Lucky=szerencsés; Forced mistake=kikényszerített hiba; Winner=nyerő; Unforced mistake=ki nem kényszerített hiba; In= asztalt eltaláló ütés)

Általánosságban elmondható, hogy Harimoto ki nem kényszerített hibái jól eloszlottak az ütésfajtái között. Ezt Boll nagyon falsos, jól és változatosan helyezett pörgetései eredményezték. Hogy megelőzze Bollt a támadásban, sokszor indított fonákkal asztal fölül, ami a megszokottnál több rontáshoz vezetett. Nyerő ütései zömét viszont a tenyeres és fonák pörgetéseivel érte el, ahogy máskor is, bár mindkettőnél elég magas volt a hibák aránya (32.4 és 20 százalék). A legrosszabbul a fonák drop ment neki, 17-ből csak 9-szer járt sikerrel.

Boll összességében pontosabb volt. Többnyire a tenyeres pörgetései voltak a nyerők, míg a legtöbbször a droppolásban hibázott. Utóbbiak többsége ugyanakkor kikényszerített volt. Elképesztő, hogy majdnem ugyanannyiszor ütötte asztalra a labdát tenyeres pörgetéssel, mint tenyeres nyeséssel, ami jól mutatja, milyen jó Boll a rövid játékban, tenyeresével az egész asztalt lefedi. Ez utóbbi tény határozta meg leginkább a mérkőzés végkimenetelét, hiszen ez adta meg az esélyt Bollnak az eredményes támadásra. Az alábbi ábra bizonyítja ezt:

Láthatjuk, hogy Harimoto pontosan a labdamenetek felét nyerte meg, amikor ő támadott először. Ez nem is tűnne rossznak, ha nem látnánk Boll adatait. Amikor ő tudta megindítani a labdát és megelőzni Harimotót, akkor az esetek 62.16 százalékában az övé lett a pont.

Nézzük, Boll mennyire variálta, hogy hova indítja támadásait:

Először is kiemelendő, hogy csak hétszer rontott indítást (piros pöttyök). Egyébként inkább Harimoto fonákjára támadott, miután láthatta, hogy ott ellenfelének problémái vannak a droppolással.

A DÖNTŐ TÉNYEZŐK

Összességében Harimoto elég jól játszott, figyelembe véve ellenfele tapasztalatát és játékerejét. Más részről viszont a játék néhány elemét Boll irányította, ami a javára döntött:

• Harimoto nem támadott elég stabilan, túl sokat rontott, főleg fonák indítást.
  • Boll magabiztosan nyesett, hogy aztán nagy falssal támadjon, főleg ellenfele fonákjára, ami sok hibát eredményezett Harimotónál.
  • Alig alakultak ki hosszú labdamenetek, amelyek Boll vesztét okozhatták volna, a poénok az egész meccsen nagyon rövidek voltak. A pörgetések változatossága és a hibák aránya folyamatosan Boll javára billentek.
  • Boll feltámadása a negyedik szettben Harimoto kedvét szegte. Az utolsó játszmát gyakorlatilag feladta, nem is harcolt már a győzelemért. A tapasztalat hiánya, a fizikai különbségek, a mentális fáradtság…, vagy ezek így együtt okozhatták ezt.

JÖVŐBELI KILÁTÁSOK

Timo Boll minden idők egyik legjobb játékosa. 36 évesen még mindig a legmagasabb szinten játszik. Idén megnyerte a német bajnokságot a Borussia Düsseldorffal, amellyel bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe is, a világbajnokságon pedig negyeddöntőt játszott egyesben.

Harimoto szinten a legjobb nyolc között búcsúzott a vb-n. Boll fejében már ott járhat a visszavonulás gondolata, Harimoto viszont még csak fényesnek ígérkező pályafutása elején jár. Neki sikerülhet az, ami a németnek sosem: megnyerni a világbajnokságot. Ezt azonban az idő dönti el. Addig is csak az asztalnál tudjuk őket összehasonlítani, és ott ezúttal Boll győzött.